RSS

Aşk, bize güç veren tek özgürlük yitimidir

16 Ağu

Seneler önce okumuştum, hala bence aşk üzerine yazılmış en başarılı denemelerden biridir, Enis Batur’un enis batur“Aşk Üzerine Marazi Bir Deneme Daha”sı. Bu aralar bir şekilde ucu mutlaka aşka ve mutsuz ilişkilere ve acılara dayanan kitaplar içinde duruncu her bu sözler aklıma geliyor: “Mutlu aşkın yazılı tarihi yoktur” demiş Aşk ve Batı başlıklı bir incelemenin de yazarı olan kültür tarihçisi Rougemont. Enis Batur da kendinece güzel bir tanım yamış aşka.. “Sağlık sınırını aşmış, o çerçeveden taşmış sevgi türüne Aşk diyorum ben. Karşılıklı duygular dengesi bozulmuş, zihnin ve gövdenin elektrik yükü iyiden iyiye artmış, izan çerçevesi dağılmış, şiddet tırmanmaya koyulmuştur…” der ve devam eder. Büyük, zorlu aşk örneklerinin hepsinde rollerin bir evreden sonra ters döndüğüne, ateşin yön değiştirerek yakanın yandığı, yananın külünden yeniden doğduğu bir durum yaşandığına tanık olunur: Karşılıklı aşk, her zaman karşılıklı, bulaşıcı, yayılmacı bir yangın demeye gelmiştir. Tek taraflı aşk, zaten aşk değildir: Öteki’yle tamamlanma arayışından öte, kendi kendini bulamama güzargâhıdır: Bir som yanılgı, bir som yanılsama.

Elbette aşk söz konusu olduğunda cinsellik de onunla birlikte geliyor. Bedensel hazlarla uyarılanlar, beyinsel hazlarla uyarılanlar. Doyuma ulaşanlar ve ulaşamayanlar. Eksikliğini cinsellikle tanımlayanlar ya da herşeyi tam olup da cinselliği istedikleri gibi paylaşamayanlar. Sonuçta en başarılı saptama Lacan’dan gelmiş: “İnsan sevdi mi, seks sözkonusu değildir.” Başından ve sonunda başlayarak okunup üzerine saatlerce yorum yapılacak cümle…

Şükufe Nihal’in Domaniç dağlarında, sevdiği adamı genç yaşta yitirmiştir olağanüstü güzellikte, bütün erkeklerin etrafında pervâne gibi döndüğü bir kadını derlediği öyküsünü de atlamamak lazım elbet bu noktada. Hiçbir talibine dönüp bakmayacaktır o kadın: “Arslan yatan yere ben köpek bağlayamam.”

Bir arkadaşım söylemişti. Dünya üzerinde toplam 42 ana senaryo örneği vardır ve bütün film senaryoları bu 42 temel metnin varyasyonudur, diye. Keşke bütün aşk romanları da birer trajedi üzerine kurulmak yerine “Mutlu aşk yokturdiyen Aragon’un sözünün üzerine kurulmuş olsaydı: “Aşk, bize güç veren tek özgürlük yitimidir”.
Diardi
 
Yorum yapın

Yazan: 16/08/2013 in Muzik

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: