RSS

Layla

18 Şub

Ah Leyla ah Layla ah… Ne kadar anlamın karanlık gece de olsa diğer anlamın aşık ya da sarhoş kimse demek. Ama sen yine her dilde insana neler yaşatıyorsun bak. Leyla ya da layla diye tanıdığım yok ama bu şarkıya da konu olmak güzel ama Pattie Boyd’un yerinde olmak pek de iç açıcı değil. Eric Clapton’un modern bir Mecnun’a dönüşmüş ama vuslata erince de ‘ben seni uzaktan sevdim’ demiş bana kalırsa…

Clapton 1970’li yıllarda, The Beatles’ın üyelerinden George Harrison’ın karısı Pattie Boyd için yazmış.  Derek & The Dominos adlı grubuyla Layla&Other Assorted Love Songs albümünde yer verdi. Bu parçayı daha sonra 1993 tarihli Unplugged albümünde akustik versiyonun yayınladı. Arkadaşının eşine aşık olan Clapton, otobiyografisini anlatan kitabında şarkıyı dinleyen Pattie’nin Harison’ı terk edip kollarına koşacağını düşündüğünü söylemiş. Gerçi Pattie bir süre sonra Clapton’un eşi olmuştur. Ama mutlu sona bu hikayede yerini almamış.

 

Modern Leyla ile Mecnun hikayesi

Modern bir Leyla ile Mecnun, hikayesinden yola çıkan Clapton, kendi Layla’sına kavuşmak için uyuşturucu batağına bile saptanmış. Pattie’ye olan aşkını saplantı haline getiren Clapton, George Harrison’a ‘karına aşığım’ demiştir. Harrison’ın  yanıtıysa daha da şaşırtıcı olmuş, “Peki al onu, ben de senin kız arkadaşını alayım.” Aradaki Pattie Boyd’un suçu ne diye düşünüyorum şimdi ama. Clapton, bu şarkısının sonucuna kavuşarak, Pattie Boyd’la 1979’da Arizona’da evlenmiş. Hatta düğünlerinden George Harrison’un Pattie  için yazdığı “Something” adlı şarkısı bile çalınmış ki partiye George Harrison yeni karısı Olivia ile gelmiş. (ne modernlik)  Ancak Clapton, kavuşulmaz olarak gördüğü aşka ‘kavuşunca’ daha da sapıttığını söyleyebilirim. Çünkü bir süre sonra Pattie’yi bekleyen yeni bir yalnızlık olmuş. Çünkü Clapton, artık gitar çalarken dikkatini dağıttığı için onu evinde istememiş. Hatta, evlilikleri sırasında Clapton’ın iki ayrı kadından iki çocuğu olmuş. Çift 1988’de boşanmış. Artık Pattie, Mecnun’un Leyla’sı değil. 40 yıldan fazla bir süredir kuşaklar boyu çalınıp söylenen şarkılara ilham veren kadının adı Pattie olsa da karanlık bir gece de ışıldıyamadığı kesin bence.

– Destina..

 

LAYLA

What’ll you do when you get lonely
And nobody’s waiting by your side?
You’ve been running and hiding much too long.
You know it’s just your foolish pride.

Layla, you’ve got me on my knees.
Layla, I’m begging, darling please.
Layla, darling won’t you ease my worried mind.

I tried to give you consolation
When your old man had let you down.
Like a fool, I fell in love with you,
Turned my whole world upside down.

Let’s make the best of the situation
Before I finally go insane.
Please don’t say we’ll never find a way
And tell me all my love’s in vain.

 

 
Yorum yapın

Yazan: 18/02/2013 in Muzik

 

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: